Co wolno, a czego nie wolno wierzycielowi?

Dzień dobry!

W dzisiejszym wpisie chciałbym pokrótce wskazać, jakie prawa przysługują wierzycielowi przy dochodzeniu należności.

Często się zdarza, że wierzyciel dochodząc swojej wierzytelności zapomina o najważniejszej rzeczy, że po drugiej stronie ma do czynienia z człowiekiem. Otóż należy bezwzględnie pamiętać, że samo posiadanie długu nie powoduje automatycznie utraty przez dłużnika innych praw. Opóźnienie w spłacie zobowiązania lub nawet całkowity jego brak w ciąż nie pozbawia dłużnika prawa do prywatności, spokoju, prawa do adwokata i sądu.

Niewątpliwie czasem przy dochodzeniu należności wierzycielowi „puszczają nerwy” lub też stosuje metody egzekucji nieadekwatne do dochodzonego zobowiązania. Nierzadkie są przypadki, w których wierzyciel dopuszcza się łamania prawa, aby jak najmocniej „docisnąć dłużnika”.

Jako dłużnik musisz znać nie tylko prawa jakie ma twój wierzyciel, ale przede wszystkim to czego mu nie wolno. Można sobie wyobrazić sytuacje, w której wierzyciel dopuszcza się łamania prawa i za swoje zachowanie nie tylko poniesie on odpowiedzialność cywilną (chociażby wypłaty odszkodowania na rzecz dłużnika), ale także karną.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zadzwoń i umów się na poradę

X